Protirieka

Autor: Ivan Oškerský | 3.7.2012 o 1:23 | (upravené 3.7.2012 o 2:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Jazero vzniklo takmer v presnom strede ako výsledok urputného snaženia dvoch riek. Obe sa pokúšali premôcť tú druhú a pokračovať vo svojom smere, no napokon to skončilo úplne inak, než by si kto bol pomyslel. Znie to asi smiešne ale viaže sa k tomu celkom pekný príbeh.

***

 

Rieka Aura (nesmej sa) bola tá slabšia, voda v nej mala farbu rozmytého blata a blížila sa sem zo strany sveta kde sa vlnia zelené kopce zarastené bujnejúcou trávou.

Druhá rieka, bola naopak mocná a pyšná riava Marmon, vylievala sa z fialových skalísk a jej tok živili početné búrky, vyzrážaná hmla no i kypiace podzemné pramene. Aj preto bola priezračná a bystrá vo všetkých významoch týchto slov. Jej hukot bolo počuť na veľkú vzdialenosť, pravdaže v tých časoch bolo všade oveľa tichšie.

Dni a noci sa voda hromadila a obe rieky sa valili dopredu, vlastným vytýčeným smerom, a vlastným tempom kľučkujúc pomedzi krajinné masívy, vypĺňajúc každú škáru alebo prasklinu v teréne. Až sa nakoniec dostali k miestu stretu.

Pred niekoľko sto rokmi táto lúka vyzerala úplne inak, okolitý les bol ešte na míle ďaleko a semiačka stromov mal ešte len priviať vietor aby tu postupne zapustili korene. Pripomínalo to tu obrovskú skalnatú plošinu, pokrytú nánosmi suchej zeminy, z ktorej kde, tu  vykúkali špicaté kamene. Tam kde je dnes stred by sa dal vtedy vypozorovať  útvar v tvare disku kam sa celý okolitý priestor jemne zvažoval.

Ako prvá sa sem doliala Aura. Okamžite narazila na odpor šikmej plochy a uväznená začala hromadiť vodu na tomto kúsku skalnatej zeme. Keď sa o nejaký čas na to privalila Marmon, Aura už takmer vyliezala za okraj spádu, aspoň na rovinu. Horská voda však tento pokus (doslovne) utiecť  veľmi nekompromisne spláchla spätným smerom. Začal sa zvláštny boj, zo začiatku bol víťaz suverénne jasný, Marmon priehlbinu zaplnila za pár hodín a čoskoro začala zalievať aj ostatné časti planiny. Hladina stúpala a Aura bola zatláčaná späť, jej prúd sa miešal s čírou vodou a pomaly strácala svoju silu. Čo sa však neudialo.

Po celý čas bola pod planinou ukrytá obrovská spleť chodieb a jaskýň a tieto dutiny pôsobením váhy vzniknutého jazera začali pukať, otvárať sa a plniť. Neistá skala popraskala a začala hltavo piť vodu z povrchu. To bola rana pod pás mocnej rieke, ktorá hneď pocítila túto zákernú udalosť a všetka jej moc tiekla do vyprahnutých hlbín pod pláňou. Aura neváhala využiť tento zvrat vo svoj prospech a jej prúd sa rozdelil vo dvoje, vytvárajúc okolo vznikajúceho jazera inofarebný lem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?