O -

Autor: Ivan Oškerský | 25.6.2012 o 8:12 | (upravené 12.1.2013 o 11:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  99x

Lúčny Komunitný výbor je spolok piatich Mravcov, ktorí si za svoje životné poslanie vytýčili prevzatie kontroly nad správou a fungovaním miestnej obytnej zóny. Táto samozvanosť nie je každému po chuti. Dnes by som sa ale rád zameral na omnoho prízemnejšie veci. Čo vlastne ponúka nepriestupný lúčny porast a komu je domovom?

 

Život, kamarát, sa tu nekončí pod kolenami ako tam u teba v meste. Stačí zbežný prieskum a hneď pochopíš aká divoká ríša sa ukrýva medzi polosuchými steblami večne nepokojnej trávy.

Tak hneď v prvom rade, žije tu viac než tridsať druhov hadov. Nikto sa zatiaľ nepodujal rozlíšiť a pomenovať ich, ale číslo som si nevycucal z prstu. Je to jednoducho všeobecne známy fakt. Hady sú veľmi priateľské, hlavne medzi sebou, čo sa týka spolunažívania s inými živočíchmi... povedzme to takto, za určitých okolností a pri dodržaní veľmi špecifických pravidiel si z hadov nemusíte robiť ťažkú hlavu. Beda však ak nejakému stúpite na chvost.

Zaujímalo ťa niekedy ako si hady vytvárajú podzemné tunely? Prezradím ti. Nie sú za tým dážďovčie gény ani triky s lopatkou v tlame. Hady jednoducho osídľujú diery vydolované inými tvormi. Najmä tými menej obratnými, ktorí čírou náhodou nemajú protilátky na jedovaté uštipnutie, a bezradný had, aj keď sa snažil ako vedel, už chudákovi malému nedokázal pomôcť.

Ide o hlodavce, a veľký podzemný hmyz.

Na dutých steblách trávy sa akoby zázrakom tiež dá nájsť útočisko. Slimáky a Solomného Uchytávače by o tom vedeli povedať svoje. Ak si nikdy nepočul o uchytávačoch, nemôžem ti to mať za zlé. Sú veľmi vzácne, a čím menej o nich svet vie, tým viac sú tu v bezpečí.

Na určitých miestach lúky sa dosť zákerne ukrývajú hlboké miskovité priehlbiny. A tam, niekde dole, až na dne, obvykle číha drávé Páradlo. Ťažko opísať o čo presne ide, sám som nikdy nemal príležitosť zistiť niečo viac o Páradlovej životospráve. Isté je len, že pri stretnutí s ním je dotyčný málokedy v pozícii "potešenie je na mojej strane".

Mačky, áno, veľmi neobvykle sa tu vyskytujú obyčajné mačky. Brázdia nízku trávu a rozpoznať sa dajú podľa toho ako sa kde tu na povrchu trávnika vytvárajú tmavé ryhy. Avšak o tom, že by si niekedy nejakú uvidel priamo môžeš snívať, na to sú príliš opatrné. Nenechajú sa spozorovať, môžeš vedieť, že sú nablízku, ale to je tak všetko. Nehrajú sa na to, že neexistujú, /Mravec Hodiny raz prisahal, že jednej zahliadol chvost visiaci zo stromu, výsledkom bol týždeň plný diskusií a debát/, ale život v úkryte berú maximálne vážne.

Nespomenul som ešte množstvo iných životných foriem, napríklad zástupcov plazov, rýb, nelietavých vtákov, jedno-, dvoj-, troj-, štvorbunkových organizmov.. no tu je už ťažko povedať, kto všetko sa ešte nachádza na lúke a kto sa stal obeťou evolučných tlakov.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?